Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service

From Library of Congress Name Authority File


Cain, Harry P. (Harry Pulliam), 1906-1979


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Fuller Name

    • Harry Pulliam
  • Additional Information

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: NUCMC data from Washington State Hist. Society for His Papers, 1933-1952 (Harry P. Cain; also cited as Harry Pulliam Cain, b. 10 Jan. 1906 in Nashville, Tennessee; d. 1979 in Miami, Florida)
    • found: SSDI, Dec. 15, 2004 (Harry Cain, b. 10 Jan. 1906; d. Mar. 1979; last residence: Hialeah, Miami-Dade, Florida)
    • found: Biographical Directory of the United States Congress, via WWW, July 19, 2013 (Cain, Harry Pulliam (1906-1979); a Senator from Washington; born in Nashville, Davidson County Tenn., January 10, 1906; moved with his parents to Tacoma, Pierce County, Wash., in 1911; attended the public schools and Hill Military Academy at Portland, Oreg.; graduated, University of the South, Sewanee, Tenn., 1929; pursued graduate study in England and Germany; engaged in newspaper work in Portland, Oreg., 1924-1925, and in the banking business at Tacoma, Wash., 1929-1939; elected mayor of Tacoma, Wash., in 1940, and again in 1942 for a four-year term; took leave of absence in May 1943 to enter the United States Army as a major; served in the United States Army in the European theater, 1943-1945; resumed his duties as mayor of Tacoma until June 15, 1946; elected as a Republican to the United States Senate on November 5, 1946, for the term commencing January 3, 1947; subsequently appointed on December 26, 1946, to fill the vacancy in the term ending January 3, 1947, caused by the resignation of Hugh B. Mitchell, and served from December 26, 1946, to January 3, 1953; unsuccessful candidate for reelection in 1952; member of the Subversive Activities Control Board, Washington, D.C., 1953-1956; moved to Florida in 1957; resumed banking business and civic work; resided in Miami Lakes, Fla., where he died March 3, 1979; cremated; ashes scattered on a golf course in Bethesda, Md.)
  • Change Notes

    • 2004-12-15: new
    • 2013-08-10: revised
  • Alternate Formats