The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Ervin, Sam J., Jr. (Sam James), 1896-1985


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Fuller Name

    • Sam James
  • Variants

    • Ervin, Sam J. (Sam James), 1896-1985
    • Ervin, Samuel James, 1896-
    • Ervin, Sam, 1896-1985
    • Ervin, Mr. (Sam James), 1896-1985
  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1896-09-27
    • Death Date

        (edtf) 1985-04-23
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 19460122
        • Affiliation End: 19741231
        • Organization: (naf) United States. Congress
    • Birth Place

        (naf) Morganton (N.C.)
    • Death Place

        (naf) Winston-Salem (N.C.)
    • Gender

        male
    • Associated Language

    • Occupation

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Closely Matching Concepts from Other Schemes

  • Earlier Established Forms

    • Ervin, Sam J. (Sam James), 1896-1985
    • Ervin, Samuel James, 1896-
  • Sources

    • found: His A colonial history of Rowan County, North Carolina.
    • found: Ervin, J.C. The Sam Ervin I know, 1980:t.p. (Sam Ervin) p. 1, etc. (Sam J. Ervin, Jr.)
    • found: NUCMC data from Duke Univ. Libr. for Whitener, B.L. Papers, 1889-1968(Sam Ervin)
    • found: NUCMC files(Ervin, Samuel James, 1896-1985, U.S. Representative and Senator from North Carolina)
    • found: Protecting the rights of the American Indian, 1968?:t.p. (Mr. Ervin, from the Committee on the Judiciary)
    • found: Biog. Dir. of the U.S. Congress website, viewed Mar. 27, 2013(ERVIN, Samuel James, Jr., (brother of Joseph Wilson Ervin), a Representative and a Senator from North Carolina; born in Morganton, Burke County, N.C., Sept. 27, 1896; elected on Jan. 22, 1946, as a Democrat to the Seventy-ninth Congress to fill the vacancy caused by the death of his brother, Joseph W. Ervin, and served from Jan. 22, 1946, to Jan. 3, 1947; was not a candidate for renomination in 1946; appointed on June 5, 1954, and subsequently elected on Nov. 2, 1954, as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Clyde R. Hoey for the term ending Jan. 3, 1957; reelected in 1956, 1962, and again in 1968 and served from June 5, 1954, until his resignation Dec. 31, 1974; was not a candidate for reelection in 1974; chairman, Committee on Government Operations (Ninety-second and Ninety-third Congresses), Select Committee on Presidential Campaign Activities (Ninety-third Congress); died in Winston-Salem, N.C., on April 23, 1985; interment in the Forest Hill Cemetery in Morganton, N.C.)
  • Change Notes

    • 1980-04-01: new
    • 2017-01-30: revised
  • Alternate Formats