Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Young, Brigham, 1801-1877


  • [Brigham Young (1801-1877) was a Mormon ecclesiastical leader and politician in Utah.] Brigham Young was born on June 1, 1801 in Witingham, Vermont. He joined the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints in 1832, and moved to Kirtland, Ohio. He followed the migration of the church from Ohio to Missouri to Nauvoo, Illinois. In February 1846 he led the Mormon exodus to the West, and was sustained as the second president of the Church on December 27, 1847. Arriving in Utah he settled in Salt Lake City, and in 1849 was appointed as governor of Utah Territory. Young passed away on August 29, 1877 in Salt Lake City, Utah.

  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Related Terms

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: Its Proclamation by the governor, 1853: t.p. (Brigham Young)
    • found: Webster's new biog. dict. (Young, Brigham, governor, 1849-1857)
    • found: Encyclopedia of Mormonism, 1992: page 1650 (Young, Brigham, b. June 1, 1801, Whitingham, Vermont; d. Aug. 29, 1877, Salt Lake City, Utah; occupation: carpenter-glazier; President of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, Dec 27, 1847-Aug 29, 1877; President of the Quorum of Twelve Apostles, April 14, 1840; Apostle, Feb. 14, 1835) pages 1601-1605 (Brigham Young, colonizer, territorial governor, and president of the Church of Jeus Christ of Latter-day Saints, moved to Auburn, New York in 1815; moved to Port Byron, New York in 1823; married Oct 5, 1824; after four years in Port Byron moved to Oswego; 1828 moved to Mendon; baptized Church of Jesus Christ of Latter-day Saints spring of 1832; 1833 moved to Kirtland, Ohio; 1834 Zion's Camp; 1838 moved to Caldwell County, Missouri; 1839 moved to Commerce, later renamed Nauvoo, Illinois; February 1846 left Nauvoo; arrived Salt Lake Valley, July 24, 1847) page 1605 (built home in Salt Lake City and eventually Provo and St. George) page 1607 (1849 established the perpetual emigrating fund)
  • General Notes

    • [Brigham Young (1801-1877) was a Mormon ecclesiastical leader and politician in Utah.] Brigham Young was born on June 1, 1801 in Witingham, Vermont. He joined the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints in 1832, and moved to Kirtland, Ohio. He followed the migration of the church from Ohio to Missouri to Nauvoo, Illinois. In February 1846 he led the Mormon exodus to the West, and was sustained as the second president of the Church on December 27, 1847. Arriving in Utah he settled in Salt Lake City, and in 1849 was appointed as governor of Utah Territory. Young passed away on August 29, 1877 in Salt Lake City, Utah.
  • Change Notes

    • 1980-04-08: new
    • 2013-11-09: revised
  • Alternate Formats