Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Saxbe, William B.



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: United States. Congress. Senate. Committee on Post Office and Civil Service Office of the Attorney General. Hearing ... on S. 3673, 1973.
    • found: NUCMC data from Ohio Hist. Soc. for His Papers, 1968-1975 (Saxbe, William Bart; b. 1916; Republican party politician; served in Ohio General Assembly)
    • found: WW Am. pol., 1987-1988 (Saxbe, William B.; Rep.; former U.S. Sen. Ohio; b. Mechanicsburg, Ohio, 6-24-16; s. Bart & Faye S.; m. Ardath Kleinhans; U.S. Sen. Ohio, 69-74; Attorney Gen. U.S., 74-75)
    • found: OCLC, June 25, 2001 (hdgs.: Saxbe, William B.; Saxbe, William, 1916- ; Saxbe, William Bart, 1916- ; usage: William B. Saxbe, William Saxbe)
    • found: New York times WWW site, Aug. 25, 2010 (in obituary published Aug. 25: William B. Saxbe; b. William Bart Saxbe, June 24, 1916; d. Tuesday [Aug. 24, 2010], Mechanicsburg, Ohio, aged 94; former United States senator from Ohio who was appointed as President Richard M. Nixon's fourth attorney general after the infamous "Saturday Night Massacre")
    • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website, February 25, 2015 (Saxbe, William Bart, a Senator from Ohio; born in Mechanicsburg, Champaign County, Ohio, June 24, 1916; attended the public schools in Mechanicsburg; enlisted in Ohio National Guard 1937; active military duty, Second World War 1940-1945, and Korean conflict 1951-1952; graduated from Ohio State University in 1940 and from that university's law school in 1948; admitted to the bar in 1948 and commenced practice in Columbus, Ohio; member, Ohio State house of representatives 1947-1954; Ohio attorney general 1957-1958, 1963-1968; chairman, Ohio Crime Commission 1967-1968; elected as a Republican to the United States Senate in 1968, and served from January 3, 1969, until his resignation January 3, 1974, to become Attorney General of the United States from January 4, 1974, to February 2, 1975; Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to India 1975-1977; resumed the practice of law; was a resident of Mechanicsburg, Ohio, until his death on August 24, 2010)
  • Change Notes

    • 1980-04-17: new
    • 2015-02-28: revised
  • Alternate Formats