Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service

From Library of Congress Name Authority File


us: Graham, Bob, 1936-


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Graham, Daniel Robert, 1936-
    • us: Graham, D. Robert (Daniel Robert), 1936-
  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1936-11-09
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1986
        • Affiliation End: 2005
        • Organization: United States. Congress. Senate
    • Birth Place

        Coral Gables (Fla.)
    • Associated Locale

        Florida
    • Occupation

        Governor
          Legislator
            Novelist
        • Related Terms

        • Exact Matching Concepts from Other Schemes

        • Sources

          • found: His Workdays, c1978: t.p. (Bob Graham) CIP data sheet (Daniel Robert Graham; b. Nov. 9, 1936)
          • found: Fla. hdbk., 17th ed.: p. 97, etc. (Bob (Daniel Robert) Graham, Governor of Fla., 4-yr. term exp. 1/4/83)
          • found: American leaders 1789-1994, c1994: p. 418 (Graham, Daniel Robert "Bob", Fla. gov. Jan. 2, 1979-Jan. 3, 1987)
          • found: Biog. resource center, Sept. 15, 2004 (Bob Graham; also known as D. Robert Graham, Daniel Robert Graham; b. Nov. 9, 1936, Coral Gables, Fla.; U.S. senator, Fla., 1987- )
          • found: Keys to the kingdom, 2011: ECIP t.p. (Bob Graham) data view ("...debut political thriller from Senator Bob Graham")
          • found: Biog. dir. of the U.S. Congress, viewed online, Jan. 30, 2017: (GRAHAM, Daniel Robert (Bob), (1936 - ) Senate Years of Service: 1987-2005 Party: Democrat; GRAHAM, Daniel Robert (Bob), a Senator from Florida; born in Coral Gables, Fla., November 9, 1936; attended the public schools of Dade County, Fla.; graduated, University of Florida, Gainesville 1959; graduated, Harvard Law School 1962; admitted to the Florida bar in 1962; builder and cattleman; elected to the Florida State house of representatives 1966; member, Florida State senate 1970-1978; governor of Florida 1979-1986; elected as a Democrat to the United States Senate in 1986; reelected in 1992 and 1998 and served from January 3, 1987, to January 3, 2005; chair, Democratic Senatorial Campaign Committee (One Hundred Third Congress), Select Committee on Intelligence (One Hundred Seventh Congress [January 3-20, 2001; June 6, 2001-January 3, 2003]); was not a candidate for reelection to the Senate in 2004; was an unsuccessful candidate for Democratic nomination for president in 2004)
        • LC Classification

          • PS3607.R3364
        • Change Notes

          • 1978-02-23: new
          • 2017-01-30: revised
        • Alternate Formats