The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Culver, John C., 1932-2018


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Fuller Name

    • John Chester
  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1932-08-08
    • Death Date

        (edtf) 2018-12-26
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Harvard University
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1955
        • Affiliation End: 1958
        • Organization: (naf) United States. Marine Corps
    • Has Affiliation

        • Affiliation End: 1962
        • Organization: (naf) Harvard Law School
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1965-01-03
        • Affiliation End: 1975-01-03
        • Organization: (naf) United States. Congress. House
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1975-01-03
        • Affiliation End: 1981-01-03
        • Organization: (naf) United States. Congress. Senate
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Democratic Party (U.S.)
    • Birth Place

        (naf) Rochester (Minn.)
    • Death Place

        (naf) Bethesda (Md.)
    • Associated Locale

        (naf) Cedar Rapids (Iowa)
    • Associated Locale

        (naf) Washington (D.C.)
    • Associated Locale

        (naf) Iowa
    • Gender

        male
    • Associated Language

    • Occupation

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Closely Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: His Czechoslovakia, 1968.
    • found: NUCMC data from Iowa State Univ. Lib. for Iowa Farmers Union. Records, 1921-1974(John Culver)
    • found: WW Amer. politics, 1985-86(Culver, John Chester; b. 1932; m. Ann T. Cooper; US Rep., Iowa; grad. Harvard Law)
    • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website, viewed May 21, 2014(Culver, John Chester, a Representative and a Senator from Iowa; born in Rochester, Olmsted County, Minn., August 8, 1932; attended Cedar Rapids public schools; graduated Harvard College in 1954; served in the United States Marine Corps 1955-1958, and was discharged with rank of captain; served as dean of men of Harvard University Summer School in 1960; graduated Harvard Law School in 1962; admitted to the bar in 1963, and commenced practice in Cedar Rapids, Iowa; elected as a Democrat to the Eighty-ninth Congress and to the four succeeding Congresses (January 3, 1965-January 3, 1975); was not a candidate for reelection in 1974; was elected in 1974 as a Democrat to the United States Senate and served from January 3, 1975, to January 3, 1981; unsuccessful candidate for reelection in 1980; resumed the practice of law in Washington, D.C.; is a resident of Washington, D.C.); viewed Dec. 31, 2018 (d. Dec. 26, 2018, Bethesda, Md.)
    • found: Information from 678 field, converted June 21, 2014(Representative from Iowa, Committee on Foreign Affairs, House of Representatives)
    • found: New York times WWW site, viewed Dec. 31, 2018(in obituary published Dec. 28: John C. Culver; b. John Chester Culver, Aug. 8, 1932, Rochester, Minn.; grew up in Cedar Rapids, Iowa; d. Wednesday [Dec. 26, 2018], at his home near Washington, aged 86; influential liberal who represented Iowa in Congress during the Vietnam War era)
  • Change Notes

    • 1979-06-01: new
    • 2018-12-31: revised
  • Alternate Formats