Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Goldwater, Barry M. (Barry Morris), 1909-1998



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Golduoter, Barri, 1909-1998
    • us: Goldwater, Barry Morris, 1909-
    • us: 高華德巴萊, 1909-1998
  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Earlier Established Forms

    • Goldwater, Barry Morris, 1909-
  • Sources

    • found: His Arizona portraits ... 1940.
    • found: Biog. dir. U.S. Congress WWW site, Feb. 24, 2006 (Goldwater, Barry Morris; b. Jan. 1, 1909, Phoenix, Ariz.; d. May 29, 1998, Paradise Valley, Ariz.; Republican senator from Ariz., Jan. 3, 1953-Jan. 3, 1965, Jan. 3, 1969-Jan. 3, 1987)
    • found: Biog. dir. of the United States Congress 1774-present, accessed Apr. 16, 2012: (Goldwater, Barry Morris, Senator from Arizona; b. Phoenix, Maricopa County, Ariz., Jan. 1, 1909; attended Phoenix public schools, Staunton Military Academy, and one year at the Univ. of Arizona at Tucson in 1928; began business career in 1929 in family mercantile business; during the Second World War entered active service in Aug. 1941 in the U.S. Army Air Corps, serving in the Asiatic Theater in India, and was discharged in Nov. 1945 as a lieutenant colonel with rating as pilot; organized the Arizona National Guard 1945-1952; brigadier general in the Air Force Reserve in 1959 and promoted to major general in 1962; retired in 1967 after thirty-seven years service; member of advisory committee, Indian Affairs, Dept. of the Interior, 1948-1950; member of the city council of Phoenix, 1949-1952; elected as Republican to the U.S. Senate in 1952; reelected in 1958, and served from Jan. 3, 1953 to Jan. 3, 1965; did not seek reelection to the Senate in 1964; unsuccessful Republican nominee for President in 1964; elected to the U.S. Senate in 1968; reelected in 1974 and again in 1980, and served from Jan. 3, 1969, to Jan. 3, 1987; did not seek reelection in 1986; chairman, Select Committee on Intelligence (Ninety-seventh and Ninety-eighth Congresses), Committee on Armed Services (Ninety-ninth Congress); awarded the Presidential Medal of Freedom on March 12, 1986; died May 29, 1998, at Paradise Valley, Ariz.; remains were cremated)
  • Editorial Notes

    • [Machine-derived non-Latin script reference project.]
    • [Non-Latin script reference not evaluated.]
  • Change Notes

    • 1980-03-10: new
    • 2012-04-17: revised
  • Alternate Formats