Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Baucus, Max



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website, May 2, 2013: (Baucus, Max Sieben, Senate years of service: 1978- ; a Senator and a Representative from Montana; born in Helena, Lewis and Clark County, Mont., December 11, 1941; attended the public schools of Missoula and Helena, Mont.; attended Carleton College, Northfield, Minn. 1959-1960; graduated, Stanford (Calif.) University 1964 and Stanford University Law School 1967; admitted to the Montana Bar in 1969 and commenced practice in Washington, D.C. with various federal agencies; returned to Montana and practiced law in Missoula; served in the Montana house of representatives 1973-1974; elected as a Democrat to the Ninety-fourth Congress in 1974; reelected to the Ninety-fifth Congress and served from January 3, 1975, until his resignation December 14, 1978; was not a candidate in 1978 for reelection to the House of Representatives, but was elected as a Democrat on November 7, 1978 to the United States Senate for the term commencing January 3, 1979; subsequently appointed by the Governor on December 15, 1978 to fill the vacancy caused by the resignation of Paul Hatfield for the term ending January 3, 1979; reelected in 1984, 1990, 1996, 2002, and again in 2008 for the term ending January 3, 2015; chair, Committee on Environment and Public Works (One Hundred Third Congress), Committee on Finance (One Hundred Seventh Congress [January 3-20, 2001; June 6, 2001-January 3, 2003], One Hundred Tenth to One Hundred Thirteenth Congresses), Joint Committee on Taxation (One Hundred Twetfth Congress); vice chair, Joint Committee on Taxation (One Hundred Seventh Congress, One Hundred Eleventh Congress, One Hundred Thirteenth Congress)
    • found: Sasser, J. R. Senators' report on refugees, 1979 (a.e.) t.p. (Senator Max Baucus of Montana)
  • Change Notes

    • 1980-01-25: new
    • 2013-06-12: revised
  • Alternate Formats