Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service

From Library of Congress Name Authority File

Cranston, Alan, 1914-2000

  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Fuller Name

    • Alan MacGregor
  • Variants

    • us: Cranston, Alan MacGregor, 1914-2000
  • Additional Information

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: His The killing of the peace, 1945.
    • found: NUCMC data from Rutgers Univ. Lib. for Institute for World Order. Records, 1948-1982 (Alan Cranston)
    • found: WW Amer. politics, 1985/86 (Cranston, Alan MacGregor; US Sen. Calif., 1969-; Dem. Whip; b. 6-19-1914; s. William MacGregor Cranston & Carol (Dixon) Cranston; m. Norma Weintraub; legal res.: Los Angeles; author & news corresp.; former comptroller, Calif. State govt.)
    • found: Biog. dir. of the Amer. Congress, Dec. 17, 2010 (Cranston, Alan; b. June 19, 1914, Palo Alto, Calif; U.S. senator, Jan. 3, 1969-Jan. 3, 1993; d. Dec. 31, 2000)
    • found: Biographical directory of the U.S. Congress website, July 25, 2013 (Cranston, Alan, a Senator from California; born in Palo Alto, Santa Clara County, Calif., June 19, 1914; attended the public schools in Los Altos, Calif., Pomona College, and the University of Mexico; graduated, Stanford University 1936; International News Service, covering England, Germany, Italy, and Ethiopia 1937-1938; chief, foreign language division, Office of War Information 1940-1944; enlisted in the United States Army in 1944 and served until the conclusion of the Second World War; national president, United World Federalists 1949-1952; elected State comptroller of California in 1958, and reelected in 1962; business career in land investment and home construction; elected as a Democrat to the United States Senate in 1968 for the term commencing January 3, 1969; reelected in 1974, 1980, and again in 1986 and served from January 3, 1969 to January 3, 1993; was not a candidate for reelection in 1992; reprimanded by the Select Committee on Ethics for “improper conduct” on November 20, 1991; Democratic whip 1977-1991; chairman, Committee on Veterans' Affairs (Ninety-fifth, Ninety-sixth, One Hundredth through One Hundred Second Congresses); unsuccessful candidate for the Democratic nomination for President of the United States in 1984; was a resident of Los Altos, Calif., until his death on December 31, 2000; remains were cremated)
  • Change Notes

    • 1980-03-13: new
    • 2013-07-31: revised
  • Alternate Formats