Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Roosevelt, James, 1907-1991



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: His Affectionately, F. D. R., 1959.
    • found: NUCMC data from Franklin Roosevelt Libr. for His Papers, 1935-1967 (James Roosevelt, 1907-1991)
    • found: SSDI, Mar. 14, 2006 (Roosevelt, James; b. Dec. 23, 1907; d. Aug. 13, 1991)
    • found: Biographical Directory of the United States Congress, via WWW, November 13, 2013 (Roosevelt, James (1907 - 1991); son of President Franklin D. Roosevelt and brother of Franklin D. Roosevelt, Jr.; a Representative from California; born in New York City December 23, 1907; attended schools in New York and St. Albans School of Washington, D.C.; was graduated from Groton School in 1926 and from Harvard University in 1930; in 1930 became an insurance broker in Boston, Mass.; organized Roosevelt & Sargent, Inc., and served as president until January 1937; secretary to father, President Franklin D. Roosevelt, in 1937 and 1938; motion picture industry November 1938-November 1940; went on active duty as a captain in the United States Marine Corps in November 1940; promoted to colonel April 13, 1944, and served in the Pacific Theater; released from active duty in August 1945; brigadier general United States Marine Corps Reserve, retired; rejoined Roosevelt & Sargent, Inc., as executive vice president and established an office in Los Angeles, Calif., in June 1946; served as chairman of the board, Roosevelt & Haines, Inc.; was an unsuccessful Democratic candidate for Governor of California in 1950; delegate to the Democratic National Conventions in 1948, 1952, 1956, and 1960; elected as a Democrat to the Eighty-fourth and to the five succeeding Congresses and served from January 3, 1955, to September 30, 1965; unsuccessful candidate for Democratic nomination for mayor of Los Angeles, Calif., in April 1965; resigned from Congress effective September 30, 1965, to become United States representative to United Nations Economic and Social Council, resigning in December 1966; public relations consultant; was a resident of Newport Beach, Calif., until his death there on August 13, 1991)
  • Change Notes

    • 1980-04-02: new
    • 2013-11-16: revised
  • Alternate Formats