Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Warner, John W., 1927-


  • [nominee, Under Secretary of the Navy]

  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Warner, John William, 1927-
  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: U.S. Congress. Senate. Committee on Armed Services. Nominations of Warner, Sanders, and Russell. Hearing ... 1969.
    • found: NUCMC files (Warner, John William, 1927-)
    • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website, September 20, 2013: (Warner, John William, Senate years of service: 1979-2009; a Senator from Virginia; born in Washington, D.C., February 18, 1927; attended schools in Washington, D.C. and Virginia; served in the United States Navy 1944-1946; graduated, Washington and Lee University, Lexington, Va. 1949; served in the United States Marine Corps during the Korean conflict 1950-1952; served in the United States Marine Corps Reserve 1952-1956; graduated, University of Virginia Law School 1953; cattle farmer; admitted to the Washington, D.C. bar in 1953 and commenced practice the same year; law clerk, United States Court of Appeals for District of Columbia Circuit 1953-1954; assistant United States attorney 1956-1960; Under Secretary, United States Navy 1969-1972; Secretary, United States Navy 1972-1974; administrator, American Revolution Bicentennial Administration 1974-1976; elected as a Republican to the United States Senate in 1978 for the term commencing January 3, 1979; subsequently appointed by the Governor on January 2, 1979, to fill the vacancy caused by the resignation of William Scott for the term ending January 3, 1979; reelected in 1984, 1990, 1996, and 2002, and served from January 2, 1979, to January 3, 2009; chair, Committee on Rules and Administration (One Hundred Fourth and One Hundred Fifth Congresses [September 12, 1995-January 3, 1999]), Committee on Armed Services (One Hundred Sixth Congress; One Hundred Seventh Congress [January 20, 2001-June 6, 2001], One Hundred Eighth and One Hundred Ninth Congresses); was not a candidate for reelection in 2008 nominee, Under Secretary of the Navy)
  • General Notes

    • [nominee, Under Secretary of the Navy]
  • Change Notes

    • 1980-08-25: new
    • 2013-09-24: revised
  • Alternate Formats