Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

From Library of Congress Name Authority File


Byrnes, James F. (James Francis), 1882-1972


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Fuller Name

    • James Francis
  • Variants

    • Byrnes, James Francis, 1879-1972
  • Additional Information

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: U.S. Congress. House. Committee on Mines and Mining. Report on the Colorado strike investigation ... 1915.
    • found: James F. Byrnes and the origins of the cold war, c1982:t.p. (James F. Byrnes)
    • found: Info. from ScCF, Apr. 15, 1998(Although the dates given are always 1879-1972, scholars now concede that he lied about his age by making himself older to qualify for his first important job; actually born May 2, 1882; three sources cited)
    • found: Biographical Directory of the United States Congress, via WWW, July 19, 2013(Byrnes, James Francis (1882-1972); a Representative and a Senator from South Carolina; born in Charleston, S.C., May 2, 1882; attended the public schools; official court reporter for the second circuit of South Carolina, 1900-1908; editor of the Journal and Review, Aiken, S.C., 1903-1907; studied law; admitted to the bar in 1903 and commenced practice in Aiken, S.C.; solicitor for the second circuit of South Carolina, 1908-1910; elected as a Democrat to the Sixty-second Congress, reelected to the six succeeding Congresses (March 4, 1911-March 3, 1925); was not a candidate for renomination in 1924, but was an unsuccessful candidate for United States Senator; resumed the practice of law in Spartanburg, S.C.; elected as a Democrat to the United States Senate on November 4, 1930; reelected in 1936 and served from March 4, 1931, until his resignation on July 8, 1941, having been appointed to the Supreme Court; chairman, Committee to Audit and Control the Contingent Expense (Seventy-third through Seventy-seventh Congresses); Associate Justice of the United States Supreme Court from July 1941 until his resignation on October 3, 1942, to head the wartime Office of Economic Stabilization until May 1943; director of the Office of War Mobilization, May 1943 until his resignation in April 1945; Secretary of State in the Cabinet of President Harry Truman 1945-1947; resumed the practice of law in Washington, D.C.; Governor of South Carolina, 1951-1955; retired and resided in Columbia, S.C., where he died April 9, 1972)
  • Change Notes

    • 1980-12-30: new
    • 2013-07-21: revised
  • Alternate Formats