Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Sanford, Terry, 1917-1998



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Sanford, James Terry, 1917-1998
  • Related Terms

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: But what about the people?, c1966: t.p. (Terry Sanford) about the author (elected Gov. of N.C. in 1960)
    • found: U.S. Cong. House. Comm. on Transportation and Infrastructure. Terry Sanford Federal Building, 1998: p. 1 (H.R. 3982; to designate the Federal building located at 310 New Bern Avenue in Raleigh, North Carolina, as the "Terry Sanford Federal Building"; Terry Sanford, b. in Laurinburg, N.C., in 1917) p. 2 (1961, governor of North Carolina; U.S. senator, 1980s-1993)
    • found: SSDI, Dec. 12, 2000 (Sanford, Terry; d. 18 Apr. 1998)
    • found: Biographical directory of the United States Congress online, viewed September 25, 2012 (Sanford, (James) Terry, a Senator from North Carolina; born in Laurinburg, N.C., August 20, 1917; died in Durham, N.C. on April 18, 1998)
    • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website, July 1, 2014 (Sanford, (James) Terry, a Senator from North Carolina; born in Laurinburg, N.C., August 20, 1917; attended Presbyterian Junior College; graduated, University of North Carolina, Chapel Hill, 1939; graduated, University of North Carolina Law School 1946; special agent, Federal Bureau of Investigation 1941-1942; parachute infantry, United States Army 1942-1945; North Carolina National Guard 1948-1960; assistant director, Institute of Government, University of North Carolina 1946-1948; lawyer in private practice 1948-1960, 1965-1969, 1985-1986; North Carolina State senator 1953-1955; Governor of North Carolina 1961-1965; president of Duke University 1969-1985; elected as a Democrat to the United States Senate on November 4, 1986, for the unexpired term of John East ending January 3, 1987, and for the six-year term ending January 3, 1993, and served from November 5, 1986, to January 3, 1993; unsuccessful candidate for reelection in 1992; chairman, Select Committee on Ethics (1992); resumed the practice of law in North Carolina and Washington, D.C.; died in Durham, N.C. on April 18, 1998; interment in Duke University Chapel)
  • Change Notes

    • 1981-01-13: new
    • 2014-07-02: revised
  • Alternate Formats