The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Brownson, Charles B. (Charles Bruce), 1914-1988


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Fuller Name

    • Charles Bruce
  • Variants

    • Brownson, Charles Bruce, 1914-1988
  • Additional Information

  • Closely Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: The Congressional staff directory, 1959-
    • found: BGMI, Oct. 7, 2008(Brownson, Charles Bruce (1914-1988))
    • found: SSDI, Oct. 7, 2008(Brownson, Charles B.; b. Feb. 5, 1914; d. Aug. 4, 1988)
    • found: Biographical Directory of the United States Congress, via WWW, July 18, 2013(Brownson, Charles Bruce (1914-1988); Representative from Indiana; born in Jackson, Mich., February 5, 1914; graduated from the University of Michigan at Ann Arbor in 1935; entered Infantry Reserve training in 1935; moved to Indianapolis, Ind., in October 1936 and established the Central Wallpaper & Paint Corp.; entered on active duty as first lieutenant Infantry Reserve, February 10, 1941; served as Assistant Chief of Staff, G-1, Eighty-third Infantry Division, in 1943; executive officer to Assistant Chief of Staff G-1, First Army, during invasion planning in England and combat in Europe until V-E Day; transferred with First Army Planning Headquarters to Canlubang, Philippine Islands, August 5, 1945; released from active duty February 27, 1946, as lieutenant colonel, Army Reserve, and retired as colonel in 1974; Legion of Merit, Bronze Star, and French Medaille de Reconnaissance; chairman Marion County Juvenile Court Advisory Council in 1948 and 1949; elected as a Republican to the Eighty-second and to the three succeeding Congresses (January 3, 1951-January 3, 1959); unsuccessful candidate for reelection in 1958 to the Eighty-sixth Congress; assistant administrator for public affairs and congressional liaison, Housing and Home Finance Agency, Washington, D.C., 1959-1964; editor and publisher of Congressional Staff Directory; engaged in public relations in Washington, D.C., 1961-1985; was a resident of Coral Gables, Fla., and Mount Vernon, Va., until his death in Alexandria, Va., on August 4, 1988; interment in Arlington National Cemetery)
  • Change Notes

    • 1981-11-11: new
    • 2013-07-21: revised
  • Alternate Formats