The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Eagleton, Thomas F., 1929-2007


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Fuller Name

    • Thomas Francis
  • Additional Information

    • Birth Date

        19290904
    • Death Date

        20070304
    • Has Affiliation

        • Affiliation End: 1950
        • Organization: (naf) Amherst College
    • Has Affiliation

        • Affiliation End: 1953
        • Organization: (naf) Harvard Law School
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Missouri. Attorney-General's Office
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Missouri. Office of the Lieutenant Governor
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 19681228
        • Affiliation End: 19870103
        • Organization: (naf) United States. Congress. Senate
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Democratic Party (U.S.)
    • Birth Place

        Saint Louis, Mo.
    • Death Place

        Richmond Heights, Mo.
    • Gender

        male
    • Associated Language

    • Occupation

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Closely Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: His War and Presidential power, 1974title page (Thomas F. Eagleton)
    • found: Biog. dir. of the Am. Cong., 1774-1996, c1997(Eagleton, Thomas Francis; Senator from Mo. (Dec. 28, 1968-Jan. 3, 1987); b. St. Louis, Mo., Sept. 4, 1929)
    • found: New York times WWW site, Mar. 5, 2007(Thomas F. Eagleton; d. yesterday [Mar. 4, 2007], Richmond Heights, Mo., aged 77; former United States senator whose legislative accomplishments were overshadowed by his removal as the Democratic vice presidential candidate in 1972 after revelations of mental illness and electroshock therapy)
    • found: Biographical directory of the U.S. Congress website, Aug. 23, 2013(Eagleton, Thomas Francis, a Senator from Missouri; born in St. Louis, St. Louis County, Mo., September 4, 1929; enlisted in the United States Navy and served from 1948 to 1949; graduated, Amherst College 1950; graduated, Harvard Law School 1953; elected circuit attorney of St. Louis, Mo., 1956; elected attorney general of Missouri 1960; elected lieutenant governor of Missouri 1964; elected as a Democrat to the United States Senate in 1968 for the six-year term commencing January 3, 1969; subsequently appointed December 28, 1968, to fill the vacancy caused by the resignation of Edward V. Long for the term ending January 3, 1969; reelected in 1974 and 1980, and served from December 28, 1968, to January 3, 1987; unsuccessful Democratic vice-presidential candidate 1972; lawyer; was a resident of St. Louis, Mo., until his death on March 4, 2007; willed body to Washington University for medical research purposes)
  • Change Notes

    • 1981-10-20: new
    • 2013-09-11: revised
  • Alternate Formats