Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Roth, William V., Jr. (William Victor), 1921-2003



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Roth, William V., 1921-2003
  • Earlier Established Forms

    • Roth, William V., 1921-2003
  • Sources

    • found: The power to destroy, 1999: t.p. (William V. Roth, Jr.)
    • found: U.S. Gen. Acct. Office. Public assistance benefits vary widely from state to state, but generally exceed the poverty line, 1980: t.p. (Honorable William V. Roth, United States Senate)
    • found: LC data base, 1/23/84 (hdg.: Roth, William V., 1921- )
    • found: Cong. yellow bk., Fall 1998 (Roth, William V., Jr.; Sen.-Republican-Delaware; b. 07-22-1921; MBA, LLB, Harvard)
    • found: New York times, Dec. 15, 2003: obituaries (William V. Roth, Jr.; d. Dec. 13, 2003, New York, N.Y.)
    • found: Biographical directory of the U.S. Congress website, September 12, 2014 (Roth, William Victor, Jr., a Representative and a Senator from Delaware; born in Great Falls, Cascade County, Mont., July 22, 1921; attended the public schools of Helena, Mont.; graduated, University of Oregon 1943; graduated, Harvard Business School 1947; graduated, Harvard Law School 1949; admitted to the California bar in 1950 and the Delaware bar in 1958; served in the United States Army 1943-1946; elected as a Republican to the Ninetieth and Ninety-first Congresses and served from January 3, 1967, until his resignation December 31, 1970; was not a candidate for reelection to the House of Representatives, but was elected in 1970 to the United States Senate for the term commencing January 3, 1971; subsequently appointed January 1, 1971, to fill the vacancy caused by the resignation of John J. Williams for the term ending January 3, 1971; reelected in 1976, 1982, 1988 and 1994 and served from January 1, 1971, to January 3, 2001; unsuccessful candidate for reelection in 2000; chairman, Committee on Governmental Affairs (One Hundred Fourth Congress [January 3, 1995-September 12, 1995]); Committee on Finance (One Hundred Fourth Congress through One Hundred Sixth Congress [September 12, 1995-January 3, 2001]); was a resident of Wilmington, Del, until his death on December 13, 2003)
  • Change Notes

    • 1984-02-10: new
    • 2014-09-13: revised
  • Alternate Formats