Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Metzenbaum, Howard M.



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: United States. General Accounting Office. Pipeline purchases of high-cost natural gas, 1982: t.p. (Senator Howard M. Metzenbaum)
    • found: NUCMC data from Western Reserve Hist. Soc. for His Papers, 1974 (Howard M. Metzenbaum; appt. to U.S. Senate to fill the unexpired term of William Saxbe of Ohio in l974)
    • found: WWAm pol., 1980 (Metzenbaum, Howard Morton, senator; b. Cleveland, Ohio, 4 June 1917; s. Charles I. and Anna Klafter M.; m. Shirley Tieroff, 1946; legal address: Shaker Heights, Ohio)
    • found: New York times WWW site, Mar. 18, 2008 (in obituary published Mar. 14: Howard M. Metzenbaum; b. Howard Morton Metzenbaum, June 4, 1917, Cleveland; d. Wednesday [Mar. 12, 2008], Aventura, Fla., aged 90; for nearly two decades as a Democratic senator from Ohio fought conservatives and big business with such effectiveness and ferocity that he became known as "the last angry liberal")
    • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website, September 10, 2013: (Metzenbaum, Howard Morton, Senate years of service: 1974-1974; 1976-1995; a Senator from Ohio; born in Cleveland, Cuyahoga County, Ohio, June 4, 1917; graduated, Ohio State University, Columbus 1939; graduated, Ohio State University School of Law 1941; admitted to the Ohio bar in 1941 and commenced practice in Cleveland; member, Ohio house of representatives 1943-1947; member, Ohio senate 1947-1951; campaign manager for United States Senator Stephen M. Young 1958, 1964; unsuccessful Democratic candidate for the United States Senate 1970; chairman of a group of suburban weeklies in the Cleveland area; appointed by the Governor, January 4, 1974, as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the resignation of William B. Saxbe and served from January 4, 1974, until his resignation December 23, 1974; unsuccessful candidate for renomination in 1974; resumed the practice of law; elected on November 2, 1976, to the United States Senate for the term commencing January 3, 1977; subsequently appointed by the Governor, December 29, 1976, to fill the vacancy caused by the resignation of Robert Taft, Jr. for the term ending January 3, 1983; reelected in 1982 and 1988 and served from December 29, 1976, to January 3, 1995; was not a candidate for reelection in 1994; chairman, Consumer Federation of America (1995-2008); died in Aventura, Florida, on March 12, 2008; interment in Mayfield Cemetery, Cleveland Heights, Ohio)
  • Change Notes

    • 1984-02-28: new
    • 2013-09-11: revised
  • Alternate Formats