The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Davis, Jeff, 1862-1913


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1862-05-06
    • Death Date

        (edtf) 1913-01-03
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1907-03-04
        • Affiliation End: 1913-01-03
        • Organization: United States. Congress. Senate
    • Has Affiliation

        • Affiliation End: 1884
        • Organization: Vanderbilt University
    • Birth Place

        Little River County (Ark.)
    • Death Place

        Little Rock (Ark.)
    • Associated Locale

        Russellville (Ark.)
    • Associated Locale

        Pope County (Ark.)
    • Occupation

        Governor
          Legislator
            Lawyer
              Attorney general
          • Exact Matching Concepts from Other Schemes

          • Closely Matching Concepts from Other Schemes

          • Sources

            • found: NUCMC data from Clemson Univ. Lib. for Hartzog, H.S. Scrapbook, 1818-1971(Governor Jeff Davis)
            • found: WWWA, 1897-1942(Davis, Jeff, senator; b. Little River Co., Ark., May 6, 1862; s. Lewis W. and Mary D.; m. Ina McKenzie, 1882 (dec.); m. 2d Leila Carter, 1911; gov. Ark., 1900-1907; U.S. senator, 1907-1913; home: Little Rock, Ark.; d. Jan. 3, 1913)
            • found: Biog. dir. of the U.S. Congress, viewed online, Aug. 18, 2017(DAVIS, Jeff, (1862-1913); Senate Years of Service: 1907-1913; Party: Democrat; DAVIS, Jeff, a Senator from Arkansas; born near Richmond, Little River County, Ark., May 6, 1862; attended school in Russellville, Ark., and graduated from Vanderbilt University, Nashville, Tenn., in 1884; studied law; admitted to the bar in Pope County, Ark., and commenced practice in Russellville, Ark.; prosecuting attorney of the fifth judicial district 1892-1896; attorney general of the State 1898-1900; Governor of Arkansas 1901-1906; continued the practice of law at Little Rock, Ark., in 1906; elected as a Democrat to the United States Senate and served from March 4, 1907, until his death in Little Rock, Ark., January 3, 1913; chairman, Committee on the Mississippi and its Tributaries (Sixty-second Congress); interment in Mount Holly Cemetery)
          • Change Notes

            • 1983-08-04: new
            • 2017-08-18: revised
          • Alternate Formats