Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Pearce, James Alfred, 1805-1862


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Pearce, J. A. (James Alfred), 1805-1862
  • Additional Information

    • Birth Date

        18051214
    • Death Date

        18621220
    • Birth Place

        Alexandria (Va.)
    • Death Place

        Chestertown (Md.)
    • Associated Locale

        Maryland
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) United States. Congress. Senate
        • Affiliation Start: 18430304
        • Affiliation End: 18621220
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) United States. Congress. House
        • Affiliation Start: 18410304
        • Affiliation End: 18430303
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) United States. Congress. House
        • Affiliation Start: 18350304
        • Affiliation End: 18390303
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Democratic Party (U.S.)
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Whig Party (U.S.)
    • Gender

        male
    • Associated Language

        eng
    • Occupation

        Legislator
    • Sources

      • found: NUCMC data from Rutgers Univ. Libr. for Jackson, J.P. Papers, 1828-1860 (James Alfred Pearce; U.S. senator)
      • found: Biog. direct. of the Amer. Congress, 1774-1961 (Pearce, James Alfred; representative and senator from Md.; b. 1804; d. 1862)
      • found: His Speech of Mr. J.A. Pearce of Maryland, 1849
      • found: DAB (Pearce, James Alfred, Dec. 14, 1805-Dec. 20, 1862)
      • found: Biographical directory of the United States Congress, viewed Nov. 26, 2013 (Pearce, James Alfred; representative and senator from Maryland; b. Dec. 14, 1805, Alexandria, Va.; d. Dec. 20, 1862, Chestertown, Md.; elected as a Whig to the Twenty-fourth and Twenty-fifth Congresses (Mar. 4, 1835-Mar. 3, 1839); elected to the Twenty-seventh Congress (Mar. 4, 1841-Mar. 3, 1843); elected as a Whig to the United States Senate in 1843; reelected in 1849, 1855, and 1861, the last time as a Democrat, and served from Mar. 4, 1843, until his death)
    • Change Notes

      • 1986-07-08: new
      • 2013-11-26: revised
    • Alternate Formats