Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service

From Library of Congress Name Authority File


Brooks, Preston S. (Preston Smith), 1819-1857


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Brooks, P. S. (Preston Smith), 1819-1857
  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1819-08-05
    • Death Date

        (edtf) 1857-01-27
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1853-03-04
        • Affiliation End: 1856-07-14
        • Organization: United States. Congress. House
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1856-0801
        • Affiliation End: 1857-01-27
        • Organization: United States. Congress. House
    • Birth Place

        Edgefield (S.C.)
    • Death Place

        Washington (D.C.)
    • Occupation

        Legislator
          Lawyer
      • Exact Matching Concepts from Other Schemes

      • Earlier Established Forms

        • Brooks, Preston Smith, 1819-1857
      • Sources

        • found: NUCMC data from Duke U. Lib. for Sumner, C. Letters, 1834-1874 (Preston Brooks)
        • found: DAB, 1929 (Brooks, Preston Smith (1819-1857), S.C. congressman; b. Edgefield, S.C.; s. of Whitfield Brooks and Mary P. Carroll; m. Caroline H. Means, 1841 (d. 1843); m. 2d. Martha C. Means (cousin of 1st wife); served in Ho. of Rep. from S.C., 33-34 congresses; remembered for his physical attack of Senator Charles Sumner (Sumner never fully recovered) in Senate Chambers, May 22, 1856; d. Washington, D.C.)
        • found: LC manual auth. cd. (hdg.: Brooks, Preston Smith, 1819-1857; usage: Preston S. Brooks)
        • found: His Pacific railroad, 1854: t.p. (Hon. P.S. Brooks, of S. Carolina)
        • found: Biog. dir. of the U.S. Congress, viewed online, May 21, 2018 (BROOKS, Preston Smith, a Representative from South Carolina; born in Edgefield District, S.C., Aug. 5, 1819; attended the common schools and was graduated from South Carolina College (now the University of South Carolina) at Columbia in 1839; studied law; was admitted to the bar in 1845 and commenced practice in Edgefield, S.C.; member of the State house of representatives in 1844; served in the Mexican War as captain in the Palmetto Regiment of South Carolina Volunteers; elected as a Democrat to the Thirty-third and Thirty-fourth Congresses and served until his resignation on July 14, 1856 (Mar. 4, 1853-July 14, 1856); resigned despite failed attempt to expel him for his assault upon Senator Charles Sumner; chairman, Committee on Expenditures in the Department of State (Thirty-fourth Congress); reelected in a special election to the Thirty-fourth Congress to fill the vacancy caused by his own resignation, sworn in Aug. 1, 1856, and served until his death (Aug. 1, 1856-Jan. 27, 1857); had been reelected to the Thirty-fifth Congress; died on Jan. 27, 1857, in Washington, D.C.; interment in Willow Brook Cemetery, Edgefield, S.C.)
      • Change Notes

        • 1987-02-18: new
        • 2018-05-21: revised
      • Alternate Formats