Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Tunney, John V. (John Varick), 1934-



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Tunney, John V.
  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Earlier Established Forms

    • Tunney, John V.
  • Sources

    • found: NUCMC data from Univ. of Virginia Lib. for Scott, H. Papers, 1941-1983 (Tunney, John Varick, 1934- )
    • found: Members of Congress, 1789-1982: p. 1143 (Tunney, John Varick; Sen. from California; b. 1934)
    • found: LC data base, 5-26-88 (hdg.: Tunney, John V.)
    • found: Biog. dir. of the U.S. Cong. website, April 29, 2014 (Tunney, John Varick, a Representative and a Senator from California; born in New York City, June 26, 1934; graduated from Yale University 1956; attended the Academy of International Law at The Hague, Netherlands, in 1957; graduated from the law school of the University of Virginia at Charlottesville in 1959; admitted to the Virginia and New York bars in 1959 and commenced practice in New York City; joined the United States Air Force as a judge advocate and served until discharged as a captain in April 1963; taught business law at the University of California at Riverside in 1961 and 1962; admitted to practice law in California in 1963; special adviser to the President's Committee on Juvenile Delinquency and Youth Crime 1963-1968; elected as a Democrat to the Eighty-ninth Congress; reelected to the two succeeding Congresses and served from January 3, 1965, until his resignation January 2, 1971; was not a candidate for reelection, but was elected in 1970 to the United States Senate for the six-year term commencing January 3, 1971; subsequently appointed by the Governor, January 2, 1971, to fill the vacancy caused by the resignation of George Murphy for the term ending January 3, 1971; served from January 2, 1971, until his resignation January 1, 1977; unsuccessful candidate for reelection in 1976; resumed the practice of law in Los Angeles; is a resident of Beverly Hills, Calif.)
  • Change Notes

    • 1988-06-13: new
    • 2014-04-30: revised
  • Alternate Formats