The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Gore, Albert, 1907-1998


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Fuller Name

    • Albert Arnold
  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1907-12-26
    • Death Date

        (edtf) 1998-12-05
    • Has Affiliation

        • Affiliation End: 1932
        • Organization: (naf) Middle Tennessee State Teachers College
    • Has Affiliation

        • Affiliation End: 1936
        • Organization: Nashville Y.M.C.A. Night Law School
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1939
        • Affiliation End: 1944
        • Organization: (naf) United States. Congress. House
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1945
        • Affiliation End: 1953
        • Organization: (naf) United States. Congress. House
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1953
        • Affiliation End: 1971
        • Organization: (naf) United States. Congress. Senate
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Democratic Party (U.S.)
    • Birth Place

        (naf) Granville (Tenn.)
    • Death Place

        (naf) Carthage (Tenn.)
    • Gender

        male
    • Associated Language

    • Occupation

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Closely Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: His Let the glory out, 1972:t.p. (Albert Gore)
    • found: Biog. dict. master index 1987(Gore, Albert, 1907- )
    • found: Biog. dir. U.S. Congress WWW site, May 19, 2006(Gore, Albert Arnold; b. Dec. 26, 1907, Granville, Tenn.; d. Dec. 5, 1998, Carthage, Tenn.; Democratic representative (Jan. 3, 1939-Dec. 4, 1944, Jan. 3, 1945-Jan. 3, 1953) and senator (Jan. 3, 1953-Jan. 3, 1971) from Tenn.)
    • found: Biographical Directory of the United States Congress website, viewed December 28, 2015(Gore, Albert Arnold, (father of Albert Arnold Gore, Jr.), a Representative and a Senator from Tennessee; born in Granville, Jackson County, Tenn., December 26, 1907; attended the public schools; graduated from State Teachers' College, Murfreesboro, Tenn., in 1932, and from Nashville (Tenn.) Y.M.C.A. night law school in 1936; taught in the rural schools of Overton and Smith Counties, Tenn., 1926-1930; county superintendent of education of Smith County 1932-1936; admitted to the bar in 1936 and commenced practice in Carthage, Tenn.; Tennessee commissioner of labor 1936-1937; elected as a Democrat to the Seventy-sixth Congress in 1938; reelected to the two succeeding Congresses and served from January 3, 1939, until his resignation on December 4, 1944, to enter the United States Army; reelected to the Seventy-ninth and to the three succeeding Congresses (January 3, 1945-January 3, 1953); was not a candidate for reelection but was elected in 1952 to the United States Senate; reelected in 1958 and again in 1964, and served from January 3, 1953, to January 3, 1971; unsuccessful candidate for reelection in 1970; chairman, Special Committee on Attempts to Influence Senators (Eighty-fourth Congress); resumed the practice of law with Occidental Petroleum Co. and became vice president and member of the board of directors; taught law at Vanderbilt University 1970-1972; member of the board of petroleum and coal companies; was a resident of Carthage, Tenn. until his death on December 5, 1998; interment in Smith County Memorial Gardens in Carthage, Tenn.)
  • Change Notes

    • 1988-04-14: new
    • 2015-12-29: revised
  • Alternate Formats