Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Whittlesey, Elisha, 1783-1863


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1783-10-19
    • Death Date

        (edtf) 1863-01-07
    • Birth Place

        Washington (Conn.)
    • Death Place

        Washington (D.C.)
    • Has Affiliation

        • Organization: United States. Congress. House
        • Affiliation Start: 1823
        • Affiliation End: 1838
    • Has Affiliation

        • Organization: Whig Party
    • Occupation

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: NUCMC data from LC Manuscript Div. for Clayton, J.M. Papers, 1798-1868 (Whittlesey, Elisha, 1783-1863; correspondent)
    • found: LC data base, 1-16-1990 (hdg.: Whittlesey, Elisha, 1783-1863)
    • found: WWWA, Hist. vol., 1607-1896 (Whittlesey, Elisha; lawyer; War of 1812 soldier; Ohio state legislator; U.S. Congressman; one of the founders of the Whig Party)
    • found: Biog. dir. of the U.S. Congress, viewed online, Sept. 2, 2015 (WHITTLESEY, Elisha, (uncle of William Augustus Whittlesey and cousin of Frederick Whittlesey and Thomas Tucker Whittlesey), a Representative from Ohio; born in Washington, Conn., Oct. 19, 1783; in early youth moved with his parents to Salisbury, Conn.; attended the common schools at Danbury; studied law in Danbury; was admitted to the bar of Fairfield County and practiced in Danbury and Fairfield County; also practiced in New Milford, Conn., in 1805; moved to Canfield, Mahoning County, Ohio, in 1806; practiced law and taught school; prosecuting attorney of Mahoning County; served as military and private secretary to Gen. William Henry Harrison and as brigade major in the Army of the Northwest in the War of 1812; member of the State house of representatives in 1820 and 1821; elected to the Eighteenth through Twenty-second Congresses, elected as an Anti-Masonic candidate to the Twenty-third Congress, and elected as a Whig to the Twenty-fourth and Twenty-fifth Congresses and served from Mar. 4, 1823, to July 9, 1838, when he resigned; chairman, Committee on Claims (Twenty-first through Twenty-fifth Congresses); Sixth Auditor of the Treasury from Mar. 18, 1841, until Dec. 18, 1843, when he resigned and resumed the practice of law in Canfield; appointed general agent of the Washington Monument Association in 1847; appointed by President Taylor as First Comptroller of the Treasury and served from May 31, 1849, to Mar. 26, 1857, when he was removed by President Buchanan; was reappointed by President Lincoln Apr. 10, 1861, and served until his death in Washington, D.C., Jan. 7, 1863; interment in the Canfield Village Cemetery, Canfield, Mahoning County, Ohio)
  • Change Notes

    • 1990-01-26: new
    • 2015-09-02: revised
  • Alternate Formats