Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Curtis, Charles, 1860-1936


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1860-01-25
    • Death Date

        (edtf) 1936-02-08
    • Associated Language

        English
    • Birth Place

        Topeka (Kan.)
    • Death Place

        Washington (D.C.)
    • Has Affiliation

        • Organization: United States. Congress. House
    • Organization

        United States. Congress. House
    • Has Affiliation

        • Organization: United States. Congress. Senate
    • Organization

        United States. Congress. Senate
    • Has Affiliation

        • Organization: United States. Congress. Senate
    • Organization

        United States. Congress. Senate
    • Has Affiliation

        • Organization: United States. Office of the Vice President
    • Organization

        United States. Office of the Vice President
    • Has Affiliation

        • Organization: Republican Party (U.S. : 1854- )
    • Organization

        Republican Party (U.S. : 1854- )
  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: P&P data from LOT 12673 for Group portraits and events in Washington, D.C., and Arlington Cemetery [graphic] 1905-ca. 1937 (name not given)
    • found: Webster's new biog. dict., 1988 (Curtis, Charles, 1860-1936; thirty-first U.S. vice president)
    • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website: April 25, 2016 (Curtis, Charles, a Representative and a Senator from Kansas and a Vice President of the United States; born in Topeka, Kans., January 25, 1860; attended the common schools; studied law; admitted to the bar in 1881 and commenced practice in Topeka; prosecuting attorney of Shawnee County 1885-1889; elected as a Republican to the Fifty-third and to the six succeeding Congresses and served from March 4, 1893, until January 28, 1907, when he resigned, having been elected Senator; chairman, Committee on Expenditures in the Department of the Interior (Fifty-fourth through Fifty-seventh Congresses); had been reelected to the Sixtieth Congress, but on January 23, 1907, was elected to the United States Senate as a Republican to fill the vacancy in the term ending March 3, 1907, caused by the resignation of Joseph R. Burton, and on the same day was elected for the full Senate term commencing March 4, 1907, and served from January 29, 1907, to March 3, 1913; unsuccessful candidate for reelection in 1912; served as President pro tempore of the Senate during the Sixty-second Congress; chairman, Committee on Indian Depredations (1905-11), Committee on Coast Defenses (1911-13), Republican Conference (1924-1929); again elected to the United States Senate for the term commencing March 4, 1915; reelected in 1920 and 1926 and served from March 4, 1915, until his resignation on March 3, 1929, having been elected Vice President of the United States; Republican whip 1915-1924; majority leader 1925-1929; elected Vice President of the United States on the Republican ticket headed by Herbert Hoover in 1928, was inaugurated on March 4, 1929, and served until March 3, 1933; unsuccessful candidate for reelection in 1932 for Vice President; resumed the practice of law in Washington, D.C., where he died on February 8, 1936; interment in Topeka Cemetery, Topeka, Kans.)
  • Change Notes

    • 1989-01-04: new
    • 2016-04-27: revised
  • Alternate Formats