Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Seaton, Fred A. (Fred Andrew), 1909-1974



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Seaton, F. A. (Fred Andrew), 1909-1974
    • us: Seaton, Frederick Andrew, 1909-1974
  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: NUCMC data from Dwight D. Eisenhower Libr. for Schooley, C.H. Papers, 1954-1975 (Fred A. Seaton)
    • found: WwWA, 1974-1976 (Seaton, Frederick Andrew; newspaper publisher; b. Dec. 11, 1909; asst. sec. of def. for legis. affairs, 1953-1955; asst. to Pres. 1955; sec. of Interior, 1956-1961; d. Jan. 17, 1974)
    • found: N.Y. times personal names index, 1851-1974 (Seaton, Fred A.; Seaton, F.A.; Seaton, Fred Andrew; Seaton, Frederick A.)
    • found: Biographical Directory of the United States Congress, via WWW, November 20, 2013 (Seaton, Frederick Andrew (1909 - 1974); a Senator from Nebraska; born in Washington, D.C., December 11, 1909; attended the public schools in Manhattan, Kans., and Kansas State College at Manhattan; president of Seaton Publishing Co., Hastings, Nebr., and publisher of Hastings Daily Tribune; also interested in several daily and weekly newspapers and operating radio and TV stations; member, State senate, 1945-1949; chairman of legislative council, 1947-1949; secretary to Republican presidential candidate Alfred M. Landon in 1936; trustee of Hastings College and University of Nebraska Foundation; appointed on December 10, 1951 as a Republican to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Kenneth S. Wherry and served from December 10, 1951, to November 4, 1952; was not a candidate for election to the vacancy; Assistant Secretary of Defense, 1953-1955; administrative assistant to President Dwight Eisenhower from February to June 1955, then made deputy assistant, in which capacity he served until May 1956; Secretary of the Interior, 1956-1961; resumed the publishing business; died in Minneapolis, Minn. January 16, 1974; interment in Parkview Cemetery, Hastings, Nebr.)
  • Change Notes

    • 1994-08-18: new
    • 2013-11-26: revised
  • Alternate Formats