Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Smathers, George A. (George Armistead), 1913-2007



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: Library of Congress Manuscript Division for Records of the U.S. Senate Historical Off., 1976-96 (George A. Smathers; U.S. Senator from Florida, 1951-69)
    • found: LC database, 07-18-97 (hdg.: Smathers, George A. (George Armistead), 1913- )
    • found: New York times WWW site, Jan. 22, 2007 (in obituary published Jan. 21: George A. Smathers; b. George Armistead Smathers, Atlantic City, N.J.; d. Saturday [Jan. 20, 2007], aged 93, at Indian Creek Village, an exclusive island community near Miami; dashing Democratic politician who forged friendships with presidents, resisted civil rights legislation, and was an early voice cautioning of Fidel Castro's rise to power; former senator)
    • found: Biographical Directory of the United States Congress, via WWW, November 25, 2013 (Smathers, George Armistead (1913 - 2007); nephew of William Howell Smathers; a Representative and a Senator from Florida; born in Atlantic City, N.J., November 14, 1913; moved to Miami, Fla., in 1919; attended the public schools of Dade County, Fla.; graduated from the University of Florida at Gainesville in 1936 and from its law school in 1938; admitted to the bar in 1938 and commenced practice in Miami, Fla.; assistant United States district attorney, 1940-1942; during World War II served in the United States Marine Corps from May 1942 until discharged as a major in October 1945; special assistant to the U.S. attorney general from October 1945 until his resignation in January 1946 to begin his campaign for Representative in Congress; elected as a Democrat to the Eightieth and Eighty-first Congresses (January 3, 1947-January 3, 1951); was not a candidate for renomination in 1950; elected to the United States Senate in 1950; reelected in 1956 and 1962 and served from January 3, 1951, until January 3, 1969; was not a candidate for reelection in 1968; chairman, Special Committee on Aging (Eighty-eighth and Eighty-ninth Congresses), Select Committee on Small Business (Ninetieth Congress); resumed the practice of law in Washington, D.C., and Miami, Fla.; was a resident of Washington, D.C., and Indian Creek Village, Fla., until his death on January 20, 2007; interment at Arlington National Cemetery)
  • Change Notes

    • 1996-09-09: new
    • 2013-11-27: revised
  • Alternate Formats