The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Wilson, Riley Joseph, 1871-1947


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1871-11-12
    • Death Date

        (edtf) 1947-02-23
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1915-03-04
        • Affiliation End: 1937-01-03
        • Organization: United States. Congress. House
    • Has Affiliation

        • Organization: Beeson College (Arcadia, La.)
    • Has Affiliation

        • Affiliation End: 1894
        • Organization: Iuka Normal Institute (Miss.)
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1895
        • Affiliation End: 1897
        • Organization: Harrisonburg High School
    • Birth Place

        Louisiana
    • Death Place

        Ruston (La.)
    • Associated Locale

        Harrisonburg (La.)
    • Occupation

        Legislator
          Principal
            Judge
        • Exact Matching Concepts from Other Schemes

        • Closely Matching Concepts from Other Schemes

        • Sources

          • found: NUCMC data from Library of Congress Manuscript Division for Newell, F. Papers, 1885-1931(Wilson, Riley Joseph; b. 1871; d. 1947)
          • found: Bio. dir. U.S. Cong., 1989(Wilson, Riley Joseph; d. 1946; U.S. rep. from La., 1915-1937)
          • found: NYT obit., Feb. 25, 1947(Riley Joseph Wilson; La. congressman; d. Feb. 23, 1947, at age 74 of heart attack)
          • found: Biog. dir. of the U.S. Congress, viewed online, Sept. 6, 2017(WILSON, Riley Joseph, a Representative from Louisiana; born near Goldonna, Winn Parish, La., Nov. 12, 1871; attended the public schools and Beeson College, Arcadia, La.; was graduated from Iuka (Miss.) Normal Institute in 1894; principal of Harrisonburg High School 1895-1897; studied law; was admitted to the bar in 1898 and commenced practice in Harrisonburg, La.; member of the State constitutional convention in 1898; edited the Catahoula News 1898-1904; member of the State house of representatives 1900-1904; district attorney of the eighth judicial district from Dec. 1, 1904, until his resignation on May 1, 1910, to accept a judicial appointment; judge of the eighth judicial district from May 1, 1910, until his resignation on Dec. 1, 1914, having been elected to Congress; delegate to the Democratic National Convention in 1920; elected as a Democrat to the Sixty-fourth and to the ten succeeding Congresses (March 4, 1915-January 3, 1937); chairman, Committee on Elections No. 1 (Sixty-fifth Congress), Committee on Flood Control (Seventy-second through Seventy-fourth Congresses); unsuccessful candidate for renomination in 1936; unsuccessful candidate for Governor in 1928; retired from public and political activities; died in Ruston, La., Feb. 23, 1946)
        • Change Notes

          • 1998-03-24: new
          • 2017-09-06: revised
        • Alternate Formats