The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Swift, Benjamin, 1781-1847


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • Swift, Mr. (Benjamin), 1781-1847
  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1781-04-03
    • Death Date

        (edtf) 1847-11-11
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Whig Party (U.S.)
    • Has Affiliation

        • Affiliation End: 1813
        • Organization: (naf) Vermont. General Assembly. House of Representatives
    • Has Affiliation

        • Affiliation End: 1825
        • Organization: (naf) Vermont. General Assembly. House of Representatives
    • Has Affiliation

        • Affiliation End: 1826
        • Organization: (naf) Vermont. General Assembly. House of Representatives
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1827
        • Affiliation End: 1831
        • Organization: (naf) United States. Congress. House
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1833
        • Affiliation End: 1839
        • Organization: (naf) United States. Congress. Senate
    • Birth Place

        (naf) Amenia (N.Y.)
    • Death Place

        (naf) Saint Albans (Vt.)
    • Associated Language

        eng
    • Occupation

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Closely Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: In Senate of the United States, 1835:p. 1 (Mr. Swift)
    • found: Biog. dir. of the U.S. Cong. online, viewed Jan. 15, 2008(Swift, Benjamin, a Representative and a Senator from Vt.; b. Apr. 3, 1781; d. Nov. 11, 1847)
    • found: Bio. dir. of the U.S. Congress website, April 8, 2016(Swift, Benjamin, a Representative and a Senator from Vermont; born in Amenia, N.Y., April 3, 1781; moved with his father to Bennington, Vt., in 1786; completed preparatory studies; studied law; admitted to the bar in 1806 and commenced practice in Bennington; moved to Manchester and then to St. Albans in 1809; practiced law and also engaged in banking and agricultural pursuits; member, State house of representatives 1813, 1825, 1826; elected to the Twentieth and Twenty-first Congresses (March 4, 1827-March 3, 1831); was not a candidate for renomination in 1830; elected as an Anti-Jacksonian (later Whig) to the United States Senate served from March 4, 1833, to March 3, 1839; was not a candidate for renomination in 1839; resumed the practice of law and agricultural pursuits; died in St. Albans, Vt., on November 11, 1847; interment in the Old Cemetery, South Main Street.)
  • Change Notes

    • 2008-01-15: new
    • 2016-04-15: revised
  • Alternate Formats