Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Kenna, John Edward, 1848-1893


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Kenna, Mr. (John Edward), 1848-1893
  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1848-04-10
    • Death Date

        (edtf) 1893-01-11
    • Birth Place

        (naf) Saint Albans (W. Va.)
    • Death Place

        (naf) Washington (D.C.)
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) United States. Congress. House
        • Affiliation Start: 1877
        • Affiliation End: 1883
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) United States. Congress. Senate
        • Affiliation Start: 1883
        • Affiliation End: 1893
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Democratic Party (U.S.)
    • Gender

        male
    • Associated Language

        eng
    • Occupation

        (lcsh) Legislators
          (lcsh) Lawyers
            (lcsh) Public prosecutors
        • Sources

          • found: Fog bell on South Farallon Island, California, 1878: p. 1 (Mr. Kenna, from the Committee on Commerce)
          • found: Biog. dir. of the U.S. Cong. online, viewed Nov. 4, 2008 (Kenna, John Edward, a Representative and a Senator from W. Va.; b. Apr. 10, 1848; d. Jan. 11, 1893)
          • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website, January 20, 2016 : (Kenna, John Edward, a Representative and a Senator from West Virginia; born near St. Albans, Kanawha County, Va. (now West Virginia), April 10, 1848; moved with his mother to Missouri in 1856; received a limited schooling; during the Civil War enlisted in the Confederate Army; attended St. Vincent's College, Wheeling, W.Va.; studied law; admitted to the bar in 1870 and commenced practice in Charleston, W.Va.; prosecuting attorney for Kanawha County 1872-1877; elected as a Democrat to the Forty-fifth, Forty-sixth, and Forty-seventh Congresses (March 4, 1877-March 3, 1883); had been reelected to the Forty-eighth Congress in 1882 but resigned as of March 4, 1883, having been elected Senator; elected as a Democrat to the United States Senate in 1883; reelected in 1889 and served from March 4, 1883, until his death in Washington, D.C., January 11, 1893; funeral services were held in the Chamber of the United States Senate; interment in Mount Olivet Cemetery, Charleston, W.Va.)
        • Change Notes

          • 2008-11-04: new
          • 2016-01-30: revised
        • Alternate Formats