Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Wicker, Roger F. (Roger Frederick), 1951-



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Wicker, Roger Frederick, 1951-
  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: OCLC, Mar. 30, 2010 (hdgs.: Wicker, Roger F. (Roger Frederick), 1951- ; Wicker, Roger; Wicker, Roger F.; usage: Roger F. Wicker)
    • found: Congressional directory, 111th (2009-2010), retrieval via GPO WWW site (gpoaccess.gov) on Feb. 24, 2010 : p. 147 (Roger F. Wicker, MS Senator, Republican, of Tupelo, MS; born in Pontotoc, MS, July 5, 1951; education: Univ. of Mississippi: B.A., 1973; J.D., 1975; Mississippi State Senate, 1988-94; elected to the 104th Congress as a House Representative, 1994; reelected to each succeeding Congress; appointed by the governor, Dec. 31, 2007, to fill the vacancy caused by the resignation of Senator Trent Lott; elected to the U.S. Senate on Nov. 4, 2008)
    • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website, May 29, 2013: (Wicker, Roger F., Senate years of service: 2007- ; a Senator and a Representative from Mississippi; born in Pontotoc, Pontotoc County, Miss., July 5, 1951; graduated Pontotoc High School, Pontotoc, Miss., 1969; B.A., University of Mississippi, University, Miss., 1973; J.D., University of Mississippi, University, Miss. 1975; Air Force Reserve Officer Training Corps; United States Air Force 1976-1980; United States Air Force Reserve 1980-2003; staff for United States Representative Trent Lott of Mississippi, House Committee on Rules 1980-1982; Tupelo, Miss., judge pro tem; Lee County, Miss., public defender 1984-1987; member of the Mississippi state senate 1988-1994; elected as a Republican to the One Hundred Fourth and to the six succeeding Congresses (January 3, 1995-December 31, 2007); resigned on December 31, 2007, to accept appointment to the Senate; appointed to the U.S. Senate on December 31, 2007, to fill the seat left vacant by the resignation of Chester Trent Lott; took oath of office on December 31, 2007; elected in 2008 in a special election for the term ending January 3, 2013; reelected in 2012 for the term ending January 3, 2019)
  • Change Notes

    • 2010-03-30: new
    • 2013-06-26: revised
  • Alternate Formats