Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File

us: Jackson, Samuel Dillon, 1895-1951

  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Addtional Information

    • Birth Date

    • Death Date

    • Birth Place

        (naf) Zanesville (Ind.)
    • Death Place

        (naf) Fort Wayne (Ind.)
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Indiana University. School of Law
        • Affiliation End: 1917
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Indiana. Office of the Attorney General
        • Affiliation Start: 1940
        • Affiliation End: 1941
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) United States. Congress. Senate
        • Affiliation Start: 19440128
        • Affiliation End: 19441113
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Democratic Party (U.S.)
    • Gender

    • Associated Language

    • occupation

        (lcsh) Lawyers
          (lcsh) Legislators
      • Exact Matching Concepts from Other Schemes

      • Sources

        • found: Photograph: Roosevelt speaking at Fort Wayne, Indiana, Truman Library, Oct. 28, 1944: (photograph features Indiana senator Samuel Dillon Jackson)
        • found: Bio. dir. of U.S. Congress WWW site search, July 7, 2010: (Samuel Dillon Jackson; b. May 28, 1895, Zanesville, Ind.; d. Mar. 8, 1951, Fort Wayne, Ind.; captain, Infantry 1917-1919; attorney; apptd. Jan. 28, 1944, democrat, U.S. Senate to fill the vacancy left by Frederick Van Nuys, served Jan. 28, 1944-Nov. 13, 1944; unsuccessful Democratic candidate for Governor of Indiana, 1944)
        • found: Biographical directory of the U.S. Congress website, January 17, 2014 (Jackson, Samuel Dillon, a Senator from Indiana; born near Zanesville, Allen County, Ind., May 28, 1895; attended the public schools of Fort Wayne, Ind.; graduated from the Indiana University Law School at Indianapolis in 1917, and admitted to the bar the same year; during the First World War, served as a captain of Infantry 1917-1919; engaged in the practice of law at Fort Wayne, Ind., in 1919; prosecuting attorney of Allen County, Ind., 1924-1928; unsuccessful Democratic candidate for election in 1928 to the Seventy-first Congress; attorney general of Indiana 1940-1941; appointed on January 28, 1944, as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Frederick Van Nuys and served from January 28, 1944, to November 13, 1944, when a duly elected successor qualified; was not a candidate for election to fill the vacancy; unsuccessful Democratic candidate for Governor of Indiana in 1944; resumed the practice of law; died in Fort Wayne, Ind., March 8, 1951; interment in Lindenwood Cemetery)
      • Change Notes

        • 2010-07-07: new
        • 2014-01-18: revised
      • Alternate Formats