The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Helm, John L. (John Larue), 1802-1867


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Fuller Name

    • John Larue
  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1802-07-04
    • Death Date

        (edtf) 1867-09-08
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Democratic Party (U.S.)
        • Organization: (naf) Whig Party (U.S.)
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Kentucky. General Assembly. House of Representatives
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1844
        • Affiliation End: 1848
        • Organization: (naf) Kentucky. General Assembly. Senate
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1850-07-31
        • Affiliation End: 1851-09-02
        • Organization: (naf) Kentucky. Governor
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1867-09-03
        • Affiliation End: 1867-09-08
        • Organization: (naf) Kentucky. Governor
    • Birth Place

        (naf) Elizabethtown (Ky.)
    • Death Place

        (naf) Elizabethtown (Ky.)
    • Associated Locale

        (naf) United States
    • Gender

    • Associated Language

    • Occupation

  • Related Terms

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Closely Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: Biographical sketch of the Hon. John L. Helm, late governor of Kentucky, 1868
    • found: National Governors Association, via WWW, June 20, 2014(Kentucky Governor John Larue Helm; office dates: July 31, 1850-September 2, 1851, September 3, 1867-September 8, 1867; Died in office; John L. Helm was born near Elizabethtown, Kentucky on July 4, 1802; his early education was attained through a private tutor and in the rural schools of his native state; he later studied law, and in 1823 was admitted to the bar; he established a successful legal career, serving as the Meade County attorney in 1824; Helm entered politics in 1826, serving as a member of the Kentucky House of Representatives, a position he held again in 1827, 1830, 1833 to 1837, 1839, 1842, 1843, and in which he also served as speaker in the 1835, 1836, 1839, 1842, and 1843 sessions; he served as a member of the Kentucky State Senate from 1844 to 1848, and was elected on the Whig ticket as lieutenant governor of Kentucky, a position he held from 1848 to 1850; on July 31, 1850, Governor John Crittenden resigned from office, and Helm, who was lieutenant governor at the time, assumed the duties of the governorship; during his tenure, he advocated for election reform, but was critical of a tax-supported school system; helm left office on September 2, 1851; he later served as president of the Louisville and Nashville Railroad from 1854 to 1860, and was reelected to the Kentucky State Senate, serving from 1865 to 1867; Helm won the 1866 Democratic gubernatorial nomination and was elected governor by a popular vote in 1867; after being sworn into office on September 3, 1867, Governor John L. Helm passed away five days later).
    • found: Find A Grave, via WWW, June 20, 2014(John Larue Helm; born July 4, 1802; died September 8, 1867 in Elizabethtown, Hardin County, Kentucky; politician; served in the Kentucky House of Representatives (1826), Kentucky State Senate (1844), Lieutenant Governor of Kentucky (1848-1850) and Governor of Kentucky (1850-1851, 1867))
  • Change Notes

    • 2014-06-24: new
    • 2019-02-17: revised
  • Alternate Formats