Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Echevarría Rodríguez, Javier


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Rodríguez, Javier Echevarría
    • us: Echevarría, Javier
  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1932-06-14
    • Death Date

        (edtf) 2016-12-12
    • Birth Place

        (naf) Madrid (Spain)
    • Death Place

        (naf) Rome (Italy)
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Opus Dei (Society)
        • Affiliation Start: 1948
        • Affiliation End: 2016
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Catholic Church
    • Associated Language

        spa
    • Occupation

        (lcsh) Bishops
          (lcsh) Priests
      • Sources

        • found: His Mons. Escrivá de Balaguer ... 1976: t.p. (Javier Echevarría Rodríguez; secretary general of Opus Dei) cover (Javier Echevarría)
        • found: Wspomnienie o świętym Josemaríi Escrivie założycielu Opus Dei, 2006: t.p. (...Javierem Echevarríą) cover flap (b. June 14, 1932 in Madrid)
        • found: New York times WWW site, viewed Dec. 15, 2016 (in obituary published Dec. 14: Bishop Javier Echevarría; Javier Echevarría Rodriguez; b. June 14, 1932, Madrid; d. Monday [Dec. 12, 2016], Rome, aged 84; last of the original generation of clerics to lead Opus Dei, the disciplined and influential global Roman Catholic organization; sought admission to Opus Dei after meeting young members at a student residence in 1948; in 1982, when Opus Dei became a personal prelature of the Pope, he became its vicar general; his election as the group's second prelate in 1994 was followed the next year by his consecration as a bishop)
        • found: Catholic-Hierarchy WWW site, viewed Dec. 15, 2016 (Bishop Javier Echevarría Rodríguez; b. June 14, 1932, Madrid; ordained priest of Opus Dei, Aug. 7, 1955; appointed Prelate of Opus Dei, Apr. 20. 1994; appointed Titular Bishop of Cilibia, Nov. 21, 1994; ordained, Jan. 6, 1995; d. Dec. 12, 2016)
      • Change Notes

        • 1991-01-25: new
        • 2016-12-15: revised
      • Alternate Formats