Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Coats, Daniel R., 1943-



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Coats, Dan, 1943-
  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: Kids & drugs, 1990: t.p. (Dan Coats)
    • found: Almanac of Amer. pol., 1990 p. 402 (Sen. Daniel R. Coats, appointed Jan. 1989 to fill term of Vice President J. Danforth Quayle of Ind.; b. 5/16/43)
    • found: Biographical directory of the United States Congress online, viewed July 18, 2012 (Coats, Daniel Ray, a Representative and a Senator from Indiana; born in Jackson, Jackson County, Mich., May 16, 1943)
    • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website, July 17, 2013 (Coats, Daniel Ray, Senate years of service: 1989-1999, 2011- ; a Senator and a Representative from Indiana; born in Jackson, Jackson County, Mich., May 16, 1943; attended the public schools; graduated Jackson High School, 1961; graduated Wheaton College, Wheaton, Ill., B.A., 1965; graduated Indiana University School of Law, Indianapolis, J.D., 1971; admitted to the Indiana bar in 1972 and commenced practice in Fort Wayne; served in the United States Army 1966-1968; district representative, United States Congressman J. Danforth Quayle 1976-1980; elected as a Republican to the Ninety-seventh and to the three succeeding Congresses (January 3, 1981-January 3, 1989); elected to the One Hundred First Congress but did not serve; appointed on December 12, 1988, to the United States Senate to fill the vacancy caused by the election of J. Danforth Quayle as Vice President, and took the oath of office on January 3, 1989; elected by special election in 1990 to the remainder of the term; reelected for a full term in 1992, and served from January 3, 1989, to January 3, 1999; was not a candidate for reelection in 1998; special counsel, law firm of Verner, Liipfert, Bernhard, MacPherson and Hand; U.S. Ambassador to the Federal Republic of Germany 2001-2005; again elected to the United States Senate in 2010 for the term ending January 3, 2017)
  • Change Notes

    • 1991-03-19: new
    • 2014-03-29: revised
  • Alternate Formats