Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service

From Library of Congress Name Authority File


us: McRae, Thomas C. (Thomas Chipman), 1851-1929


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: McRae, Mr. (Thomas Chipman), 1851-1929
    • us: McRae, Thos. C. (Thomas Chipman), 1851-1929
  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1851-12-21
    • Death Date

        (edtf) 1929-06-02
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1885-12-07
        • Affiliation End: 1903-03-03
        • Organization: United States. Congress. House
    • Birth Place

        Mount Holly (Ark.)
    • Death Place

        Prescott (Ark.)
    • Occupation

        Governor
          Legislator
            Lawyer
        • Related Terms

        • Exact Matching Concepts from Other Schemes

        • Sources

          • found: Cherokee Reservation, Arkansas, 1886?: p. 1 (Mr. McRae, from the Committee on Public Lands, House)
          • found: Members of Cong. since 1789, 1977 (McRae, Thomas Chipman, D. Ark., Dec. 21, 1851-June 2, 1929; House Dec. 7, 1885-1903; Gov. 1921-25)
          • found: MoSU-L/Nat. Am. files (usage: Thomas C. McRae; Thos. C. McRae)
          • found: NUCMC data from Arkansas Hist. Comm. for His Papers (Thomas C. McRae was born Dec. 21, 1851, at Mount Holly, Union County, Ark. He studied law and began his practice in 1873, in Rosston, Nevada County, Ark. He married Amelia Ann White in Dec. 1874, and shortly thereafter moved to Prescott, Ark. McRae became a state representative in 1877, chaired the Democratic State Conventions in 1884 and 1902, and served as a U.S. Congressman from 1885 to 1903. Upon retiring from Congress, McRae returned to his law and banking businesses. In 1921, he became Arkansas's twenty-sixth governor, serving two terms. While governor, McRae fought for improvements to the state highways and public education. He returned to Prescott after his second term ended in 1925, continuing with his law practice until his death on June 2, 1929)
          • found: Biog. dir. of the U.S. Congress, viewed online, Sept. 11, 2017 (McRAE, Thomas Chipman, (cousin of Thomas Banks Cabaniss), a Representative from Arkansas; born in Mount Holly, Union County, Ark., Dec. 21, 1851; attended private schools in Shady Grove, Columbia County, in Mount Holly, Union County, and in Falcon, Nevada County, Ark.; was graduated from Soule Business College, New Orleans, La., in 1869, and from the law school of Washington and Lee Univ., Lexington, Va., in 1872; was admitted to the bar in 1873 and commenced practice in Rosston, Nevada County, Ark.; appointed election commissioner in 1874; member of the State house of representatives in 1877; chairman of the Democratic State conventions of 1884 and 1902; delegate to the Democratic National Convention in 1884; elected as a Democrat to the Forty-ninth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of James K. Jones; reelected to the Fiftieth and to the seven succeeding Congresses and served from Dec. 7, 1885, to Mar. 3, 1903; chairman, Committee on Public Lands (Fifty-second and Fifty-third Congresses); voluntarily retired; resumed the practice of law and also engaged in banking in Prescott, Ark.; president of the Arkansas Bar Association in 1917 and 1918; member of the Arkansas constitutional convention in 1918; Governor of Arkansas from January 14, 1921, to January 14, 1925; elected life member Arkansas Democratic State convention in 1926; resumed the practice of law and engaged in banking until his death in Prescott, Ark., on June 2, 1929)
        • Change Notes

          • 1994-09-20: new
          • 2017-09-11: revised
        • Alternate Formats