Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Camden, J. N. (Johnson Newlon), 1828-1908


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Fuller Name

    • Johnson Newlon
  • Variants

    • us: Camden, Johnson Newlon, 1828-1908
  • Additional Information

  • Sources

    • found: Interstate Commerce ... 1886: t.p. (Hon. J. N. Camden, of West Virginia)
    • found: Bio. dir. Am. Con., 1961 (Camden, Johnson Newlon; Democratic Senator from W. Va.; b. Lewis Co., Va. (now W.Va.) March 6, 1828; lawyer; prosecutiong attorney; Braxton County (1851) and Nicholas Co. (1852); president First National Bank of Parkersburg at its organization in 1862; nominee for governor of W.Va. in 1868 and 1872; elected to the U.S. Senate, serving from March 4, 1881 to March 3, 1887; re-elected to fill the vacancy caused by the death of John E. Kenna, serving from Jan. 25, 1893-March 3, 1895; resumed business pursuits; d. in Baltimore, Md., Apr. 25, 1908; father of Johnson Newlon Camden Jr., U. S. Senator, June 16, 1914- Mar. 3. 1915)
    • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website (Camden, Johnson Newlon, (father of Johnson Newlon Camden, Jr.), a Senator from West Virginia; born in Collins Settlement, Lewis County, Va. (now West Virginia), March 6, 1828; attended school in Sutton, Va. (now West Virginia); appointed as a cadet to the United States Military Academy at West Point from 1846 until 1848, when he resigned; studied law; admitted to the bar and commenced practice in Sutton in 1851; appointed the same year prosecuting attorney for Braxton County; elected prosecuting attorney for Nicholas County in 1852; engaged in the development of petroleum and in manufacturing in Parkersburg, Va. (now West Virginia) in 1858; president of the First National Bank of Parkersburg at its organization in 1862; unsuccessful Democratic candidate for Governor in 1868 and again in 1872; elected as a Democrat to the United States Senate and served from March 4, 1881, to March 3, 1887; resumed the practice of law at Parkersburg; again elected as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of John E. Kenna, and served from January 25, 1893, to March 3, 1895; chairman, Committee to Audit and Control the Contingent Expense (Fifty-third Congress), Committee on Railroads (Fifty-third Congress); continued former business pursuits; died in Baltimore, Md., April 25, 1908; interment in Odd Fellows Cemetery, Parkersburg, W.Va.)
  • Change Notes

    • 1995-09-11: new
    • 2016-02-11: revised
  • Alternate Formats