Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Mills, Roger Q. (Roger Quarles), 1832-1911



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Mills, R. Q. (Roger Quarles), 1832-1911
    • us: Mills, Mr. (Roger Quarles), 1832-1911
  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: Free coinage of silver, 1886: caption title (Hon. Roger Q. Mills, of Texas)
    • found: Bio. dir. Am. Con., 1961 (Mills, Roger Quarles; b. Todd Co., Ky., Mar. 30, 1832; moved to Texas 1849; lawyer; member state house of reps., 1859, 1860; served in Confederate Army; Democratic Representative to the 43rd-52nd Congresses, serving 1873 to Mar. 28, 1892 when he resigned, having been elected Senator; served in the Senate until Mar. 3, 1899; d. Corsicana, Tex., Sept. 2, 1911)
    • found: OCLC, 10/31/95 (hdgs.: Mills, Roger Q. (Roger Quarles), 1832-1911; Mills, Roger Quarles, 1832-1911; usage: Roger Q. Mills; Roger Quarles Mills; Mr. Mills, R.Q. Mills)
    • found: Biographical directory of the U.S. Congress website, December 19, 2013 (Mills, Roger Quarles, a Representative and a Senator from Texas; born in Todd County, Ky., March 30, 1832; attended the common schools; moved to Texas in 1849; studied law; admitted to the bar in 1852 and commenced practice in Corsicana, Tex.; member, State house of representatives 1859-1860; enlisted in the Confederate Army and served throughout the Civil War, attaining the rank of colonel of the Tenth Regiment, Texas Infantry; elected as a Democrat to the Forty-third and to the nine succeeding Congresses and served from March 4, 1873, until his resignation on March 29, 1892, having been elected Senator; chairman, Committee on Ways and Means (Fiftieth Congress), Committee on Interstate and Foreign Commerce (Fifty-second Congress); elected to the United States Senate in 1892 to fill the vacancy caused by the resignation of John H. Reagan; reelected in 1893 and served from March 30, 1892, to March 3, 1899; was not a candidate for reelection; died in Corsicana, Tex., September 2, 1911; interment in Oakwood Cemetery)
  • Change Notes

    • 1995-12-07: new
    • 2014-01-24: revised
  • Alternate Formats