Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Ball, Joseph H. (Joseph Hurst), 1905-1993


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Fuller Name

    • Joseph Hurst
  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1905-11-03
    • Death Date

        (edtf) 1993-12-18
    • Birth Place

        (naf) Crookston (Minn.)
    • Death Place

        (naf) Chevy Chase (Md.)
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) United States. Congress. Senate
        • Affiliation Start: 1940
        • Affiliation End: 1942
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) United States. Congress. Senate
        • Affiliation Start: 1943
        • Affiliation End: 1949
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Republican Party (U.S. : 1854- )
    • Associated Language

        eng
    • Occupation

        (lcsh) Legislators
          (lcsh) Journalists
      • Sources

        • found: The government-subsidized union monopoly, 1966: t.p. (Joseph H. Ball)
        • found: NUC pre-56 (hdg.: Ball, Joseph Hurst, 1905- ; usage: Joseph H. Ball)
        • found: Lehman special correspondence files, viewed Sept. 10, 2008: correspondent (Ball, Joseph H.) letter of Nov. 13, 1944 (Joseph H. Ball, Minn.)
        • found: Biographical directory of the United States Congress, viewed Sept. 10, 2008 (Ball, Joseph Hurst; Republican; Senator from Minnesota, 1905-1993)
        • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website, September 28, 2016 (Ball, Joseph Hurst, a Senator from Minnesota; born in Crookston, Polk County, Minn., November 3, 1905; attended the public schools; student at Antioch College, Yellow Springs, Ohio 1922-1924, Eau Claire (Wis.) Normal School 1925, and the University of Minnesota at Minneapolis in 1926 and 1927; journalist and writer 1927-1940; appointed on October 14, 1940, as a Republican to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Ernest Lundeen for the term ending January 3, 1943, and served from October 14, 1940, to November 17, 1942, when a duly elected successor qualified; elected in 1942 for the term commencing January 3, 1943, and served from January 3, 1943, to January 3, 1949; unsuccessful candidate for reelection in 1948; chairman, Joint Committee on Labor-Management Relations (Eightieth Congress); resumed journalistic activities; shipping executive; lived on a farm near Front Royal, Va., until his death in Chevy Chase, Md., December 18, 1993; interment in Prospect Hill Cemetery, Front Royal, Va.)
      • Change Notes

        • 1996-03-25: new
        • 2016-09-30: revised
      • Alternate Formats