Library of Congress

Authorities & Vocabularies

The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File

From Library of Congress Name Authority File


us: Meriwether, D. (David), 1800-1893



  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Variants

    • us: Meriwether, David, 1800-1893
    • us: Merriwether, Governor, 1800-1893
  • Related Terms

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: Selected correspondence of Governor Meriwether of New Mexico, 1858-1856: (D. Meriwether)
    • found: New Mexico blue book, 1997-1998 (David Meriwether; term, 1853-1856)
    • found: Natl. cyclopedia of Amer. biog. (Meriwether, David, b. Oct. 30, 1800, d. Apr. 4, 1893; gov. New Mexico Territory, 1853-1857 [sic])
    • found: Dict. frontier biog., 1988 (Meriwether, David, b. Oct. 30, 1800, d. Apr. 4, 1893) gov. New Mexico, 1853-1857 [sic])
    • found: Bancroft, H. H. Hist. of Arizona and New Mexico, 1530-1888, 1962: p. 633, etc. (Governor Merriwether)
    • found: My life in the mountains and on the plains, 1965 title page (David Meriwether)
    • found: Biographical directory of the U.S. Congress website, December 5, 2013 (Meriwether, David, a Senator from Kentucky; born in Louisa County, Va., October 30, 1800; moved with his parents to Jefferson County, Ky., in 1803; attended the common schools; engaged in fur trading in 1818 near what is now Council Bluffs, Iowa; later engaged in agricultural pursuits in Jefferson County, Ky.; studied law; admitted to the bar and commenced practice; member, State house of representatives 1832-1845; unsuccessful candidate for election in 1846 to the Thirtieth Congress; delegate to the State constitutional convention in 1849; secretary of State of Kentucky 1851; appointed as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Henry Clay and served from July 6, to August 31, 1852, when a successor was elected; was not a candidate for renomination in 1852; appointed by President Franklin Pierce as Governor of the Territory of New Mexico 1853-1855; member, Kentucky house of representatives 1858-1885, and served as speaker in 1859; retired to his plantation near Louisville, Ky., where he died April 4, 1893; interment in Cave Hill Cemetery)
  • Change Notes

    • 1998-03-04: new
    • 2014-02-06: revised
  • Alternate Formats