The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Benton, William, 1900-1973


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1900-04-01
    • Death Date

        (edtf) 1973-03-18
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1937
        • Affiliation End: 1945
        • Organization: (naf) University of Chicago
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1945
        • Affiliation End: 1947
        • Organization: (naf) United States. Department of State
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1949
        • Affiliation End: 1953
        • Organization: (naf) United States. Congress. Senate
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1963
        • Affiliation End: 1968
        • Organization: (naf) Unesco
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Democratic Party (U.S.)
    • Birth Place

        (naf) Minneapolis (Minn.)
    • Death Place

        (naf) New York (N.Y.)
    • Occupation

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Closely Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: His A new instrument of U.S. foreign policy, 1946.
    • found: Who was Who in America, v. 5:p. 55 (Benton, William; b. April 1, 1900 at Minneapolis; d. Mar. 18, 1973; co-founder and president, Benton & Bowles advertising agency, 1929-1935; chmn., 1938; vice pres., University of Chicago, 1937-43; assistant secretary of state, 1945-47; U.S. senator from Conn., 1949-53)
    • found: Biographical directory of the United States Congress, viewed Dec. 22, 2017(Benton, William, a Senator from Connecticut; born in Minneapolis, Hennepin County, Minn., April 1, 1900; attended Shattuck Military Academy, Faribault, Minn., and Carleton College, Northfield, Minn., in 1917 and 1918; graduated from Yale University in 1921; worked for advertising agencies in New York and Chicago until 1929 and then cofounded his own advertising agency in New York; moved to Norwalk, Conn., in 1932; part-time vice president of the University of Chicago 1937-1945; Assistant Secretary of State, Washington, D.C., August 31, 1945, to September 30, 1947, during which time he was active in organizing the United Nations; member of and delegate to numerous United Nations and international conferences and commissions; chairman of the board and publisher of Encyclopedia Britannica 1943-1973; trustee of several schools and colleges; appointed to the United States Senate, December 17, 1949, and subsequently elected on November 7, 1950, as a Democrat to fill the vacancy caused by the resignation of Raymond E. Baldwin to the term ending January 3, 1953 and served from December 17, 1949, to January 3, 1953; unsuccessful candidate for election for the full term in 1952; United States Ambassador to UNESCO in Paris 1963-1968; died in New York City, March 18, 1973; cremated; ashes scattered at family estate, Southport, Conn.)
  • Change Notes

    • 1980-05-22: new
    • 2017-12-23: revised
  • Alternate Formats