The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Cochran, Thad


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Fuller Name

    • William Thad
  • Variants

    • Cochran, William Thad
  • Additional Information

    • Birth Date

        (edtf) 1937-12-07New York times WWW site, viewed May 30, 2019
    • Death Date

        (edtf) 2019-05-30New York times WWW site, viewed May 30, 2019
    • Has Affiliation

        • Affiliation End: 1959
        • Organization: (naf) University of Mississippi
    • Has Affiliation

        • Affiliation End: 1965
        • Organization: (naf) University of Mississippi. School of Law
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1973-01-03
        • Affiliation End: 1978-12-26
        • Organization: (naf) United States. Congress. House
    • Has Affiliation

        • Affiliation Start: 1978-12-27
        • Affiliation End: 2018-04-01
        • Source: Biographical directory of the United States Congress WWW site, viewed May 30, 2019
        • Organization: (naf) United States. Congress. Senate
    • Has Affiliation

        • Organization: (naf) Republican Party (U.S. : 1854- )
    • Birth Place

        (naf) Pontotoc (Miss.)
    • Death Place

        (naf) Oxford (Miss.)
    • Gender

        male
    • Associated Language

        eng
    • Occupation

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Closely Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: His Delegation mission to New Zealand, Australia, Hong Kong, and Japan, 1982:t.p. (Senator Thad Cochran) p. iii (U.S. Senate, Wash., D.C.)
    • found: Biog. dir. of the U.S. Congress, June 6, 2013(Cochran, William Thad, Senate years of service: 1978- ; a Senator and a Representative from Mississippi; born in Pontotoc, Pontotoc County, Miss., December 7, 1937; educated in the public schools of Mississippi; graduated, University of Mississippi, Oxford 1959 and the University of Mississippi Law School 1965; studied international law and jurisprudence at Trinity College, University of Dublin, Ireland 1963-1964; served in the United States Navy 1959-1961; admitted to the Mississippi bar in 1965 and commenced practice in Jackson; elected as a Republican to the Ninety-third Congress in 1972; reelected to the Ninety-fourth and Ninety-fifth Congresses and served from January 3, 1973, until his resignation on December 26, 1978; was not a candidate for reelection to the House of Representatives, but was elected in 1978 to the United States Senate for the term commencing January 3, 1979; subsequently appointed by the Governor, December 27, 1978, to fill the vacancy caused by the resignation of James O. Eastland for the term ending January 3, 1979; reelected in 1984, 1990, 1996, 2002, and again in 2008 for the term ending January 3, 2015; chair, Senate Republican Conference (1991-97), Committee on Agriculture, Nutrition, and Forestry (One Hundred Eighth Congress); Committee on Appropriations (One Hundred Ninth Congress).
  • Change Notes

    • 1982-08-02: new
    • 2019-05-30: revised
  • Alternate Formats