The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Watson, James E. (James Eli), 1863 or 1864-1948


  • URI(s)

  • Instance Of

  • Scheme Membership(s)

  • Collection Membership(s)

  • Additional Information

  • Exact Matching Concepts from Other Schemes

  • Closely Matching Concepts from Other Schemes

  • Sources

    • found: NUCMC data from Indiana State Library for Hays, W.H. Papers, 1857-1954(Watson, James E.)
    • found: Biog. dir. U.S. Congress, 1989(Watson, James Eli, 1864-1948; lawyer; U.S. Representative, 1895-1897, 1899-1909, and Senator, 1916-1933, from Indiana)
    • found: WWWA:v. 2 1943-1950 (Watson, James E.; ex-senator; b. Nov. 2, 1863; d. July 29, 1948)
    • found: New York Times July 30, 1948:(J.E. Watson dead; Former GOP Whip; He was 84 years old.)
    • found: Biographical Directory of the United States Congress, viewed on Jan. 24, 2019(Watson, James Eli, a Representative and a Senator from Indiana; born in Winchester, Randolph County, Ind., November 2, 1864; graduated from De Pauw University, Greencastle, Ind., in 1886; studied law; admitted to the bar in 1886 and commenced practice in Winchester; moved to Rushville, Ind., in 1893 and resumed the practice of law; elected as a Republican to the Fifty-fourth Congress (March 4, 1895-March 3, 1897); unsuccessful candidate for reelection in 1896; elected to the Fifty-sixth and to the four succeeding Congresses (March 4, 1899-March 3, 1909); was not a candidate for renomination in 1908; unsuccessful Republican candidate for governor of Indiana in 1908; resumed the practice of law in Rushville, Ind.; elected on November 7, 1916, as a Republican to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Benjamin F. Shively; reelected in 1920 and 1926, and served from November 8, 1916, to March 3, 1933; unsuccessful candidate for reelection in 1932; majority leader 1929-1933; chairman, Committee on Woman Suffrage (Sixty-sixth Congress), Committee on Revision of the Laws (Sixty-sixth Congress), Committee on Enrolled Bills (Sixty-eighth Congress), Committee on Interstate Commerce (Sixty-ninth and Seventieth Congresses), Republican Conference (Seventy-first and Seventy-second Congresses); continued the practice of law in Washington, D.C., until his death there on July 29, 1948; interment in Cedar Hill Cemetery, Suitland, Maryland)
    • found: American National Biography, 1999(Watson, James Eli; 2 Nov. 1864-29 July 1948)
  • Change Notes

    • 1991-07-20: new
    • 2019-01-31: revised
  • Alternate Formats