The Library of Congress > Linked Data Service > LC Name Authority File (LCNAF)

Murkowski, Lisa, 1957-


  • URI(s)

  • Identifies LC/NAF RWO

  • Identifies RWO

      • Exact Matching Concepts from Other Schemes

      • Closely Matching Concepts from Other Schemes

      • Sources

        • found: News from the office of Senator Lisa Murkowski, Apr. 30, 2004.
        • found: Lisa Murkowski for U.S. Senate web site, June 8, 2004:About Lisa (Lisa Murkowski; b. May 22, 1957)
        • found: Biog. dir. of the U.S. Congress website, June 20, 2013:(Murkowski, Lisa, (daughter of Frank Hughes Murkowski), a Senator from Alaska; party: Republican; born in Ketchikan, Alaska, on May 22, 1957; attended public schools in Fairbanks, Alaska; attended Williamette University in Salem, Oregon, 1975-1977; B.A. in Economics, Georgetown University 1980; J.D., Willamette College of Law 1985; attorney; member, Alaska Bar Association; Anchorage District Court attorney 1987-1989; private practice 1989-1996; Mayor's Task Force on the Homeless 1990-1991; Anchorage Equal Rights Commission 1997-1998; Alaska State house of representatives 1999-2002; appointed to the U.S. Senate on December 20, 2002, to fill the vacancy caused by the resignation of her father, Frank H. Murkowski; elected to the U.S. Senate in 2004; unsuccessful candidate for renomination in 2010, but subsequently elected as a write-in candidate in the November 2, 2010, general election, for the term ending January 3, 2017; Republican Conference vice-chair (2009-2010))
        • found: Biographical Directory of the United States Congress, viewed May 15, 2019 :(Murkowski, Lisa, (daughter of Frank Hughes Murkowski), a Senator from Alaska; born in Ketchikan, Alaska, on May 22, 1957; attended public schools in Fairbanks, AK; attended Willamette University in Salem, Oregon, 1975-1977; B.A. in Economics, Georgetown University 1980; J.D., Willamette College of Law 1985; attorney; member, Alaska Bar Association; Anchorage District Court attorney 1987-1989; private practice 1989-1996; Mayor's Task Force on the Homeless 1990-1991; Anchorage Equal Rights Commission 1997-1998; Alaska State house of representatives 1999-2002; appointed to the U.S. Senate on December 20, 2002, to fill the vacancy caused by the resignation of her father, Frank H. Murkowski; elected to the U.S. Senate in 2004; unsuccessful candidate for renomination in 2010, but subsequently elected as a write-in candidate in the November 2, 2010, general election, for the term ending January 3, 2017; reelected in 2016 for the term ending January 3, 2023; Republican Conference vice-chair (2009-2010); chair, Committee on Energy and Natural Resources (One Hundred Fourteenth through One Hundred Sixteenth Congresses))
      • Instance Of

      • Scheme Membership(s)

      • Collection Membership(s)

      • Change Notes

        • 2004-06-08: new
        • 2019-05-16: revised
      • Alternate Formats